Przewody bezhalogenowe

Przewody bezhalogenowe

Przewody bezhalogenowe to przewody, z których wyeliminowano surowce stwarzające zagrożenia w czasie pożaru, zastępując je bezpiecznymi mieszankami bezhalogenowymi.

Tworzywa Bezhalogenowe

Bezpieczna i ekologiczna alternatywa dla tworzyw sztucznych zawierających w swoim składzie pierwiastki z grupy fluorowców, czyli tzw. halogeny (chlor, fluor, jod i brom) nie mają jednolitego nazewnictwa. W zależności od regionu, preferencji producentów lub zapisów normatywnych oznaczane są np:

 • HFFR – Halogen free, flame retardant
 • LSZH – Low smoke, zero halogen
 • LSHF – Low smoke, halogen free
 • FRNC – Fire retardant, non corrosive

Powyższe oznaczenia odnoszą się do wybranych cech odróżniających te tworzywa od materiałów halogenowych, a w szczególności podkreślają nierozprzestrzenianie płomieni (FR), niskie wydzielanie dymu przy spalaniu (LS), brak halogenów (ZH), brak wydzielania gazów korozyjnych (NC).

Tworzywa halogenowe, jak np. najbardziej powszechny w kablownictwie PVC, zawierają między innymi znaczną ilość chloru. Powstały na jego bazie w trakcie spalania toksyczny chlorowodór stanowi istotne zagrożenie dla życia i zdrowia, a w połączeniu z wodą zawartą choćby w powietrzu, tworzy kwas solny o niezwykle korozyjnych własnościach, co niejednokrotnie prowadzi do trwałych i nienaprawialnych uszkodzeń budowli i instalacji.
Zjawiskom tym towarzyszy wydzielanie się znacznych ilości gęstego duszącego dymu utrudniającego akcję gaśniczą.
Wobec tych zagrożeń eliminacja halogenów w kablach i przewodach stała się priorytetem w wielu krajach na całym świecie, co w efekcie doprowadziło do opracowania i wdrożenia całkowicie nowych mieszanek bezhalogenowych spełniających wymagania norm kablowych w sposób bezpieczny i ekologiczny. W trakcie spalania wytwarzają one parę wodną, która utrudniając dostęp tlenu do materiału, spowalnia rozprzestrzenianie się płomieni. Te zalety mają szczególne znaczenie zwłaszcza w budynkach i przestrzeniach zamkniętych, gdzie przebywa wiele osób (np. dworce, lotniska, teatry, hotele, biurowce, galerie handlowe), stąd aktualne prawodawstwo nakazuje stosowanie w nich wyłącznie okablowania bezhalogenowego.

Przewody bezhalogenowe w naszej ofercie:

 • Przewody bezhalogenowe instalacyjne (jednożyłowe)
  • H05Z1-K – Przewody jednożyłowe o izolacji bezhalogenowej zwykłej linkowe (300/500V)
  • H07Z1-K – Przewody jednożyłowe o izolacji bezhalogenowej zwykłej linkowe (450/700V)
  • H05Z1-U – Przewody jednożyłowe o izolacji bezhalogenowej zwykłej drutowe (300/500V)
  • H07Z1-U – Przewody jednożyłowe o izolacji bezhalogenowej zwykłej drutowe (450/700V)
 • Przewody bezhalogenowe giętkie mieszkaniowe i warsztatowe (wielożyłowe)
  • H03Z1Z1-F – Przewody mieszkaniowe okrągłe o izolacji i powłoce bezhalogenowej (300/300V)
  • H03Z1Z1H2-F – Przewody mieszkaniowe płaskieo izolacji i powłoce bezhalogenowej (300/300V)
  • H05Z1Z1-F – Przewody mieszkaniowe okrągłe o izolacji i powłoce bezhalogenowej (300/500 V)
  • H05Z1Z1H2-F – Przewody mieszkaniowe płaskie o izolacji i powłoce bezhalogenowej (300/500 V)

W związku z dużym zainteresowaniem przewodami bezhalogenowymi przygotowaliśmy dla Państwa także druk dodatku do naszego katalogu, gdzie znalazł się powyższy opis i oferta, które nie były jeszcze gotowe w 2015 roku, gdy powstawal katalog. W następnej edycji katalogu przewidzianej na 2017 rok przewody bezhalogenowe na pewno znajdą swoje miejsce, a tym czsem trafi do Państwa rąk dodatek, który można pobrać także w wersji cyfrowej

 

Posted in: