Krótkie spirale

Oprócz długich spiral,

które jesteśmy w stanie produkować, w naszej ofercie znajdują się również bardzo krótkie spirale, będące rozwiązaniem nieco innego problemu technicznego. Mianowicie, pomagają zredukować zmęczenie materiału i łamanie się żył w przewodach, gdy zachodzi konieczność częstego zginania przewodu na krótkim odcinku i pod dużym kątem.

Krótka spirala - kabel spiralny z długopisem dla skali

Niejednokrotnie zachodzi konieczność, żeby przewody zasilające albo sterownicze poprowadzić do ruchomego odbiornika, który jest połączony ruchomym przegubem bądź zawiasem. Może się zdarzyć sytuacja, że przewód ten będzie musiał zginać się w określonym miejscu z dużą częstotliwością i natężeniem. W takich przypadkach poprowadzenie elastycznego przewodu z linką nie rozwiązuje problemu. Nawet w elastycznej lince z biegiem czasu następuje zmęczenie materiału i przerwanie obwodu.

Przewód spiralny lepszy dal zawiasu

Im większy promień zgięcia, tym szybciej następuje łamanie. Z kolei promień zgięcia zależy od kąta i odcinka, na którym następuje deformacja. O ile na kąt zgięcia nie mamy wpływu, a miejsca potrzebnego na poprowadzenie dłuższego odcinka nie mamy do dyspozycji zbyt wiele, o tyle długość odcinka przewodu można kilkukrotnie zwiększyć spiralując go. W zależności średnicy przewodu i średnicy zewnętrznej spirali, długość przewodu potrzebnego do jej wykonania może być kilkukrotnie  większa, niż spirala w stanie spoczynku. Deformacja na każdym ze zwojów pozostaje wówczas znikoma i nie ma dużego wpływu na wytrzymałość linki.

Prezentujemy na zdjęciu spiralkę, która posłuży do montażu oświetlenia na drzwiczkach w meblach. Jest to najbardziej charakterystyczny przykład zastosowania spiralki z przewodu zasilającego. Taka konstrukcja przewodu spowoduje, że będzie na tyle długi, by przy częstym odkształcaniu nie łamać się. Jednocześnie nie będzie zwisać ani przeszkadzać w zamykaniu – więc z pełną funkcjonalnością i trwałością zostanie zachowana także estetyka.

Bardzo krótkie, składające się zaledwie z kilku zwojów spirale, uzupełniają naszą ofertę, w której znajdują się spirale o zróżnicowanej rozpiętości:

  • od kilkudziesięciu milimetrów do 1,5 metra
  • oraz o średnicy wewnętrznej od 5mm do 54 mm.

długi kabel spiralny do pojazdów TIR z dłonią dla skali.

Jesteśmy w stanie spiralować szeroką gamę przewodów różnych zastosowań i o rożnych przekrojach. Także przewody powierzone przez klienta i konstrukcje do specjalnych zastosowań. Na zdjęciu powyżej długi kabel spiralny do pojazdów TIR z dłonią dla skali.

zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą przewodów spiralnych, i spiralnych przewodów przyłączeniowych z wtyczką

Posted in: