Spiralowanie przewodów

O spiralowaniu

Jest wiele zastosowań przewodów i kabli, gdzie służą one do połączenia odbiorników, których odległości zmieniają się w czasie pracy urządzenia, a z wielu powodów ważne jest, aby przewód nie zwisał luźno, co naraziłoby go na uszkodzenia lub inaczej, przeszkadzałoby w pracy urządzenia. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przewód spiralowany, czyli poddany specjalnemu procesowi nadającemu mu kształt i właściwości sprężyny, która pracuje w pewnym zakresie odległości zachowując swój kształt nawet po wielu tysiącach cykli rozciągania. Ten proces nazywamy spiralowaniem, a czasem spiralizowaniem, stąd nazwa przewody spiralizowane.

Doskonałym przykładem takiego zastosowania, który każdy pewnie widział jest spiralny przewód do słuchawki telefonu, ale kable spiralne znajdują też zastosowanie w automatyce, robotyce a nawet do podłączenia instalacji naczepy TIR.

Przewody spiralne są niestandardowe i wymagają specjalnego projektowania, w zależności od oczekiwań klientów. Spirale wykonujemy z przewodów w powłoce polwinitowej (PVC) lub w poliuretanie (PUR) – z połyskiem lub matowe. Cechą wyróżniającą spirale z przewodów w PUR jest wysoka sprężystość i możliwość rozciągania nawet do 3-krotnej długości spirali w stanie spoczynku.
Podejmujemy się produkcji spiral z przewodów o nietypowych konstrukcjach, z różnym przekrojem i średnicą żył (np. z przewodów ekranowanych), jak również spiralowania przewodów powierzonych przez Klientów (jako usługa), według przedstawionej dokumentacji lub specyfikacji.
Wykonujemy także spirale z powleczonego poliuretanem sznurka bawełnianego, poliestrowego lub kevlarowego. Takie rozwiązanie używają siły porządkowe, żeby zabezpieczyć broń przed wyciągnięciem jej przez niepowołaną osobę, a jednocześnie wciąż umożliwiając jej użycie przez policjanta czy żołnierza.