Krótkie spirale

Oprócz długich spirali, które od pewnego czasu jesteśmy w stanie produkować, w naszej ofercie znajdują się również bardzo krótkie spiralki, będące rozwiązaniem nieco innego problemu technicznego. Mianowicie, pomagają zredukować zmęczenie materiału i łamanie się żył w przewodach, gdy zachodzi konieczność częstego zginania przewodu na krótkim odcinku i pod dużym kątem.

Niejednokrotnie zachodzi konieczność, żeby przewody zasilające albo sterownicze poprowadzić do ruchomego odbiornika, który jest połączony ruchomym przegubem bądź zawiasem. Może się zdarzyć sytuacja, że przewód ten będzie musiał zginać się w określonym miejscu z dużą częstotliwością i natężeniem. W takich przypadkach poprowadzenie elastycznego przewodu z linką zamiast drutu niestety nie rozwiązuje problemu, gdyż nawet w lince z biegiem czasu następuje zmęczenie materiału i druciki tworzące linkę zaczynają pękać, a w następstwie obwód zostaje przerwany. Im większy promień zgięcia, tym szybciej następuje łamanie. Z kolei promień zgięcia zależy od kąta i odcinka, na którym następuje deformacja. O ile na kąt zgięcia nie mamy wpływu, a miejsca potrzebnego na poprowadzenie dłuższego odcinka nie mamy do dyspozycji zbyt wiele, o tyle długość odcinka przewodu można kilkukrotnie zwiększyć spiralując go. W zależności średnicy przewodu i średnicy zewnętrznej spirali, długość przewodu potrzebnego do jej wykonania może być nawet 5-10-krotnie większa, niż spirala w stanie spoczynku. Deformacja na każdym ze zwojów pozostaje wówczas znikoma i nie ma dużego wpływu na wytrzymałość linki.

Prezentowana na zdjęciu spiralka posłuży do montażu oświetlenia na drzwiczkach w meblach i jest to najbardziej charakterystyczny przykład zastosowania spiralki z przewodu zasilającego. Taka konstrukcja przewodu spowoduje, że będzie na tyle długi, by przy częstym odkształcaniu nie łamać się. Jednocześnie nie będzie zwisać ani przeszkadzać w zamykaniu – więc z pełną funkcjonalnością i trwałością zostanie zachowana także estetyka.

Bardzo krótkie, składające się zaledwie z kilku zwojów spirale, uzupełniają naszą szeroką ofertę,w której znajdują się spirale o zróżnicowanej rozpiętości: od kilkudziesięciu milimetrów do 1,5 metra oraz o średnicy wewnętrznej od 5mm do 54 mm.

Warto zaznaczyć, że jesteśmy w stanie spiralować szeroką gamę przewodów różnych zastosowań i o róznych przekrojach, w tym także przewody powierzone przez klienta i konstrukcje do specjalnych zastosowań.

zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą spiralowania przewodów

Posted in: